Bursa'da okullar tatil mi?

bursa-tatil-okul

Bursa'da kar yağışı nedeniyle 114 köy yolu ulaşıma kapandı. Uludağ'da hava sıcaklığı sıfırın altında 15 derece olarak ölçülürken; Bursa Valiliği, kent merkezi ile Gemlik, Büyükorhan, Orhaneli ilçelerinde okulları bir gün süreyle tatil etti.

Bursa'da kar yağışı nedeniyle 114 köy yolu ulaşıma kapandı. Uludağ'da hava sıcaklığı sıfırın altında 15 derece olarak ölçülürken; Bursa Valiliği, kent merkezi ile Gemlik, Büyükorhan, Orhaneli ilçelerinde okulları bir gün süreyle tatil etti.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Bursa'da merkez Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ile Gemlik, Büyükorhan, Orhaneli, Keles ve Gürsu, Mustafakemlapaşa, İznik, Gemlik, Yenişehir ilçelerinde toplam 114 köy yolu ulaşıma kapandı. Bu yolların açılması için İl Özel İdare'ye bağlı 3 kar bıçaklı kamyon, 19 greyder, 5 kepçe, 1 dozer 10 binek otomobil, ve 60 personel 24 saat dönüşümlü olarak çalıştı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye düştüğü Uludağ'a 24 saat içersinde 5 santimetre kalınlığa ulaşan kar yağdı. Kar kalınlığının 125 santime ulaştığı Uludağ'da araçların zincirsiz çıkmasına ve inmesine jandarma tarafından izin verilmiyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri dünden bu yana 17 ana güzergahta karla mücadele çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. Güzergah dışındaki hastane ve otopark giriş- çıkışları için de önlemler alınırken, karla mücadele için yapılan çalışmalar için 1 vardiyada 17 ekip görev yapıyor. Bu ekiplerden 6'sı kar küreme-tuz atma 1'i tuz atma aracıyla 10 ekip de kürekle tuz atma işini gerçekleştiriyor. Ekiplere destek olarak ayrıca, 1 vardiyada 4 grayder, 2 loder ve 4 kepçe olmak üzere toplam 27 kamyon ve iş makinesi de çalışıyor.

Bursa'da şehir içi ulaşımında önemli rol oynayan BursaRay, elektrik aksamındaki arıza nedeniyle 06.00-08.00 saatleri arasında arızalandı. Seferlerin aksaması nedeniyle birçok kişi işine geç kalırken arızanın giderilmesiyle seferlere devam edildi.

KAZALARDA 9 KİŞİ YARALANDI
Bursa'da dün buzlanma nedeniyle 37 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 4'ü ağır olmak üzere toplam 9 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslar ile çeşitli hastanelere kaldırıldı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ
Bursa Valiliği'nin, dün merkez Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım İlçeleri ile Gemlik, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerinde eğitime bir gün ara vermesinin ardından bugün okullarda eğitim yapılmadı. Valiliğin izin vermesi sonucu Bursa'da resmi kurumlarda yaşayan engelli ve hamile kadınlar da işlerine gitmedi.

Hüseyin TÜCCAR- Faruk KAHRAMAN/ BURSA, (DHA)-