Mihraç Ural kimdir?

Mihraç Ural 6

Reyhanlı saldırısı sorumlusu, eski THKP-C Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural kimdir?

Reyhanlı saldırısı sorumlusu, eski THKP-C Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural kimdir?Hatay Reyhanlı'da 2 bombalı araçla yapılan saldırının, Suriye gizli servisi El Muhaberat'la bağlantılı olma olasılığı arttı. Patlamada sadece orduların ve gizli servislerin elinde bulunan yaklaşık bir ton fabrikasyon bomba kullanıldığı ileri sürüldü. Saldırının baş şüphelisi ise baba Esad döneminde kurulan, Suriye gizli servisi El Muhaberat ile paralel çalışan Acilciler. Bakanlar ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları aynı adresi işaret ediyor: Eski THKP-C Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural'ı..


Mihraç Ural 5HATAY DOĞUMLU

Reyhanlı'daki katliamın emrini verdiği öğrenilen Mihraç Ural 1956 Hatay doğumlu. 1975'te kurulan ve sol bir terör örgütü olan Türkiye Halk Kurtuluş Parti-Cephesi (THKP-C Acilciler) lideri olarak çalışıyor.


ESAD'IN AMCASI VATANDAŞLIK BELGESİ VERDİ

Mihraç Ural'ı iyi tanıyan ve Acilciler örgütünün kurucuları arasında yer Yalçın İbrahim çok çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte Yalçın İbrahim'in iddiaları: Mihraç Ural, örgüte 1976'da katıldı. 1980'de Suriye'ye geçti. 1 yıl sonra Hafız Esad'ın kardeşi Cemil Esad'ın emriyle vatandaşlık belgesini aldı.


2 BİN KİŞİLİK SİLAHLI GÜÇ

Ural, Banyas katliamı öncesi çekildiği tahmin edilen bir videoda bölgede Esad güçlerine destek olarak 'kuşatma ve temizlik' yapmak için sahaya ineceklerini söylüyordu. İngiliz Times Gazetesi de etnik temizlikten Mihraç Ural'ı sorumlu tutmuştu. Mihraç Ural'ın yönettiği ve Esad yanlısı Mukaveme Suriyyi adlı örgüt sınır ve sahilleri içeren bölgelerde 2 bin kişilik silahlı bir güçle faaliyet gösteriyor.Örgüt, Banyas dışında Esad güçlerinin yaptığı bir çok katliamdan da sorumlu tutuluyor.


Mihraç Ural 8ÖCALAN'LA 19 YIL BİRLİKTE YAŞADI

'Sırtlan' kod adlı Mihraç Ural, bir süre önce BBC'ye konuşarak Mukaveme Suriyyi'yi anlatmıştı. 32 yıldır Türkiye'ye gelmeden Lazkiye'de yaşadığını belirten Mihraç Ural, hakkındaki soruşturmaların zamanaşımından düşmesini önlemek için sürekli davalar açıldığı için dönemediğini söylemişti.Abdullah Öcalan'la Suriye'deyken 19 yıl birlikte yaşadığını anlatan Mihraç Ural, Alevi devleti oluşturulmaya çalışıldığı iddialarını reddetmişti.


ÖCALAN'LA PERİNÇEK'İ GÖRÜŞTÜREN İSİM

Suriye'de Hatay Kurtuluş Ordusu olarak tanınan THKP-C Acilciler'in ilk lideri olan Mihraç Ural'ın, 1979'da PKK'nın Suriye'de Bekaa kampına yerleştirilmesinde aktif rol aldığı belirtildi. İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'i Suriye'deki karargahında Abdullah Öcalan'la görüştüren kişinin de Ural olduğu öğrenildi.


Mihraç Ural 7''GENÇLER SAVAŞMAYA GELMEK İSTİYOR, ENGELLİYORUM''

Mihraç Ural, Mukaveme Suriyyi örgütünün Türkiye'ye geri dönemeyen Türkiyeli devrimcilerin öncülüğünde kurulduğunu anlatmıştı. Ural, Adana, Hatay ve Mersin ve Avrupa'dan gençlerin savaşmak için Suriye'ye gelmek istediğini, kendilerinin bunu engellediğini de öne sürmüştü.


ESAD AİLESİNDEN KIZ ALDI

Mihraç Ural'ın eşi Suriye'nin derin ismi Cemil Esad'ın hem akrabası hem de sekreteri olan MelekFadal. Mihraç Ural'ın, Esad'ın sarayında ağırlandığı iddia edilmişti. 12 Eylül sonrası başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri ile Suriye arasında mekik dokuyan Mihraç Ural, Cemil Esad'in emriyle Hatay Kurtuluş Örgütü'nü kurmuştu.