Sosyal medyaya 'R4BİA' damgası! Rabia işaretinin anlamı ne?

4 Rabia işareti nedir

Mısır'daki darbecilerin katliamı sonrası sembol haline gelen Rabia Selamı sosyal medyada çığ gibi büyüyor. Peki Rabia işaretinin anlamı ne?

Mısır'daki darbecilerin katliamı sonrası sembol haline gelen Rabia Selamı sosyal medyada çığ gibi büyüyor. Peki Rabia işaretinin anlamı ne?

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Meydanı dolduran yüzbinlerce kişinin yaklaşık iki ay süren direnişi sayesinde Tahrir Meydanı kadar ünlenen Rabiatul Adeviyye Meydanı son yılların en büyük sivil katliamından birine şahitlik etti.

Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır'da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu. Katliamdan bir kaç saat önce Rabiatul Adeviyye Meydanı'nı dolduran onbinlerce kişi elleriyle "dört" işareti yaparak mesajlarını dünyaya duyurmaya çalışıtı.

'Rabia işareti, sosyal medyada da çığ gibi büyüdü. Facebook ve Twitterde profillerinie #R4BİA işaretini koyanların sayısı 24 saat içerisinde 90 milyon aşkın buldu.

Rabia Selamı

Rabia işaretinin anlamı ne? Rabia (#R4BIA) neden Mısır direnişinin sembolü oldu? ( #R4BIA )