NASA uçak düşürdü

NASA-ucak.jpg">

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boing 727 tipi yolcu uçaklarının düşüş anında insanlar üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla ilginç bir yönteme imza attı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boing 727 tipi yolcu uçaklarının düşüş anında insanlar üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla ilginç bir yönteme imza attı. Test mankenleri ve kameralar tarafından donatılan uçak, çölde düşürüldü.

NASA, Boing 727 tipi yolcu uçaklarının düşme anında kabin ve gövde kısımlarının dayanıklılığının tespiti ve içerisindeki yolcuların kazdan ne düzeyde etkilendiğini belirlemek amacıyla ilginç bir deney yaptı. Discovery Channel ve Channel 4 tarafından çekilen belgesele konu olan deneme sırasında 170 yolcu kapasiteli Boing 727 tipi yolcu uçağı meksika'daki bir çölde düşürüldü.

 Test mankenleri ve kameralar yerleştirilen uçak, insandan arındırılmış bölgede kumlara çakıldı. Bir toz bulutu oluşan deneme sırasında uçak ortadan ikiye bölündü.

Dört yıllık bir çalışmanın ürünü olan denemeden çıkarılacak sonuçların insan güvenliğine büyük bir katkı sağlayacağı belirtildi.
[video width="560" height="315" id="zb-iJxPtFJ4" type="youtube"]